– a leggyakoribb közönséges luc kellemes illatával is ünnepi hangulatot okoz, de viszonylag gyorsan leszórja a leveleit.
– a gyönyörűséges szerb luc sokáig magán tartja a levelet, ráadásul azok fonákján szép ezüstös csík van.
– a ritkábban kapható, rövidebb levelű, látványos keleti luc is tartós.
– ezüstös szúrós luc is ideális karácsonyfának, a száradó levelei az ágakon maradnak.
A nemzetség nevét David Douglas skót botanikusról kapta. Ő fedezte fel Kanadában az amerikai duglászfenyőt, és ő küldte az első csemetéket Angliába, ill. Skóciába, ahol jelenleg is a legöregebb európai példánya tekinthető meg a Scone-i palotakert fenyőgyűjteményében (Pinetum-ban), az egykori uralkodók „végzet köve” koronázó helyének szomszédságában. David Douglas 1799-ben Scone-ban született, ahol hét éven keresztül a scone-i palota kertészeként munkálkodott, és hozta létre az egyedülálló parkot. A legegyedibb nevezetessége a kb. 66 méter magos duglászfenyő, amely David Dunglas által 1826-ban küldött fenyőmagból sarjadt. Az eddig ismert legnagyobb példány Mineral Tree (Washington állam Lewis megyéjében, Mineral kisváros határában). Ez a fa 1930-ban, amikor kidőlt, 1030 éves és 120 m magas volt; térfogata elérte az 515 m³-t. A jelenlegi legnagyobb példány az Oregon állam Coos megyéjében álló, 100,3 m magas Brummitt Fir.
Alfajai
- Pseudotsuga menziesii ‘Viridis’: zöld duglászfenyő
- Pseudotsuga menziesii ssp. glauca: kékeszöld duglászfenyő
- Pseudotsuga. menziesii var. caesia: szürkés-zöld duglászfenyő
A népszerűségét fokozza, hogy a tűleveleit megdörzsölve kellemes narancsillatot árasztanak.
– a kaukázusi jegenyefenyő, szép, ünnepi fának ideális faj. (Tévesen gyakran „normann”, illetve „normand” fenyőnek hívják, pedig se a normannokhoz, se a róluk elnevezett Normandiához semmi köze; specifikus nevét Alexander von Nordmann finn botanikusról, zoológusról kapta.)
– a közönséges jegenyefenyő. a környékünkön főleg a Kárpátokban él, nehezebben szerezhető be. (Ünnepi fának hasonló tulajdonságú, mint a kaukázusi rokona!)
– a kolorádói jegenyefenyő jól tartja a hosszabb leveleit, annak ezüstös lombozatú példányai is kapható.
– a legkisebb méretű a koreai jegenyefenyő, amelynek minden levélfonákja krétafehér, ilyen módon talán a legszebb.
– erdei fenyő. (4-7 cm-es levéltűjű, enyhe illata miatt az allergiások szeretik.) A karácsonyfaként több hétig tartja meg leveleit, de ha száradnak, akkor az ágakon maradnak.
– fekete fenyő. (Hosszabb, 8-15 cm-es, sötétebb levelű, az előző fajhoz hasonló tulajdonságokkal.)

Az árak földlabda nélkül értendőek. Földlabdával a felár +500Ft/m.